Schedule

View the schedule details below. Click on "Ancillary Meetings" tab to see committee and affiliate group meetings.
  • 7:00 a.m.

    • APSA Board of Governors Meeting

      [Regis, 3rd floor] 7:00 a.m. - 5:00 p.m.

  • 2:00 p.m.

    • Artifacts/Twitterfall 

      [Registration Desk A&B, 4th floor] 2:00 p.m. - 6:00 p.m.

    • Registration Desk 

      [Registration Desk A&B, 4th floor] 2:00 p.m. - 6:00 p.m.

    • Speaker Ready Room 

      [Orleans 4th floor] 2:00 p.m. - 6:00 p.m.

  • 2:30 p.m.

    • Program Directors Meeting

      [Grand Ballroom H-J, 4th floor] 2:30 p.m. - 6:30 p.m.

  • 6:30 a.m.

    • Artifacts/Twitterfall 

      [Registration Desk A&B, 4th floor] 6:30 a.m. - 5:00 p.m.

    • Registration Desk 

      [Registration Desk A&B, 4th floor] 6:30 a.m. - 5:00 p.m.

    • Speaker Ready Room

      [Orleans 4th floor] 6:30 a.m. - 6:30 p.m.

  • 7:00am

    • Committee Meetings

      [View the Ancillary Meetings listing for specific rooms] 7:00am-10:00am

  • 9:00 a.m.

    • Benjy Brooks Society Brunch and Meeting
      must present ticket for entry

      [Grand Ballroom H-J, 4th floor] 9:00 a.m. - 11:00 a.m.

  • 10:00 a.m.

    • Break 

      10:00am-11:00am

  • 11:00 a.m.

    • New Member Rehearsal and Orientation

      [Salon A-F] 11:00 a.m. - 11:45am

    • Post Set-up

      [Exhibit Hall, 3rd FL] 11:00 a.m. - 3:30 p.m.

    • Exhibit Set-up

      [Exhibit Hall, 3rd FL] 11:00 a.m. - 3:30 p.m.

  • 12:00 p.m.

    • President's Welcome
      Ronald B. Hirschl, MD

      [Salons A-F] 12:00 p.m. - 12:30 p.m.

  • 12:30 p.m.

    • Plenary Education Session: Colorectal Malformations and Diseases - Anorectal Malformations (ARM); Hirschsprung Disease (HD) 

      Moderator: Marc A. Levitt, MD

      Anorectal Malformations: Michael Rollins, MD; Richard Wood, MD; Caitlin A. Smith, MD; Belinda Dickie, MD; Donald B. Shaul, MD

      Hirschsprung Disease: Casey M. Calkins, MD; Megan K. Fuller, MD; Timothy C. Lee, MD; Jacob C. Langer, MD; Megan M. Durham, MD

      Tribute to Lester Martin and Orvar Swenson - Grace Mak, MD



       

      [Salons A-F] 12:30 p.m. - 2:00 p.m.

  • 2:00 p.m.

    • Refreshment Break 

      [Grand Ballroom Foyer, 4th floor] 2:00 p.m. - 2:15 p.m.

  • 2:15 p.m.

    • APSA's Past: Key Factors in the Establishment of Pediatric Surgery and APSA - Who Did It and How
      James A. O'Neill, Jr., MD

      Tribute to H. William Clatworthy - James A. O'Neill, Jr., MD

      [Salon A-F] 2:15 p.m. - 2:35 p.m.

  • 2:35 p.m.

    • New Member Introduction

      [Salon A-F] 2:35 p.m. - 3:05 p.m.

  • 3:15 p.m.

    • Scientific Session 1: Gastrointestinal Surgery 
      Moderators: Samual M. Alaish, MD; Christopher P. Gayer, MD

      Tribute to Morton M. Woolley - Michael Millacote, MD

      [Salon G] 3:15 p.m. - 4:45 p.m.

    • Scientific Session 2: Basic Science, Chest, IBD
      Moderators: Samir R. Pandya, MD; Kasper Wang, MD

      Tribute to Eric W. Fonkalsrud - Howard C. Jen, MD

      [Salon A-F] 3:15 p.m. - 4:45 p.m.

    • Scientific Session 3: Oncology (basic science and clinical), Global, Anesthesia/analgesia â€‹ 
      Moderators: Barrie S. Rich, MD; David H. Rothstein, MD

      Tribute to Raymond A. Amoury - R. Michael Dorman, MD

      [Salons H-J] 3:15 p.m. - 4:45 p.m.

  • 4:00 p.m.

    • Exhibit Hall Open

      [Exhibit Hall, 3rd FL] 4:00 p.m. - 9:00 p.m.

    • Post Viewing

      [Exhibit Hall, 3rd FL] 4:00 p.m. - 9:00 p.m.

  • 4:30 p.m.

    • Wine and Cheese Reception

      [Exhibit Hall] 4:30 p.m. - 5:30 p.m.

  • 5:15 p.m.

    • Quick Shots 1: Gastrointestinal Surgery  
      Moderators: Biren P. Modi, MD; Andreas H. Meier, MD

      Tribute to E. Ide Smith - Sam Han, MD; Jamie Knell, MD

      [Salon G] 5:15 p.m. - 6:15 p.m.

    • Quick Shots 2: Thoracic, Colorectal Surgery  
      Moderators: Drew A. Rideout, MD; Michael J. Goretsky, MD

      Tribute to William B. Kiesewetter - Marcus M. Malek, MD

      [Salons A-F] 5:15 p.m. - 6:15 p.m.

    • Quick Shots 3: Oncology (basic science and clinical)  
      Moderators: Dave R. Lal, MD; Roshni A. Dasgupta, MD

      Tribute to  William K. Sieber - Dave R. Lal, MD, Jerry Xiao, MD
       

      [Salons H-J] 5:15 p.m. - 6:15 p.m.

  • 7:00 p.m.

    • Welcome Reception 
      Tributes to Rowena Spencer and C. Everett Koop - Matthew Hornick, MD

      [3rd and 4th floors] 7:00 p.m. - 9:00 p.m.

  • 6:00 a.m.

    • Committee Meetings

      [View the Ancillary Meetings listing for specific rooms] 6:00 a.m. - 7:00 a.m.

    • Continental Breakfast

      [Grand Ballroom Foyer, 4th floor] 6:00 a.m. - 8:00 a.m.

    • Nursing Mothers Room

      [Boston University, 3rd Floor] 6:00 a.m. - 8:00 p.m.

    • Speaker Ready Room

      [Orleans 4th floor] 6:00 a.m. - 5:30 p.m.

  • 6:30 a.m.

    • Artifacts/Twitter Fall

      [Registration Desk A&B, 4th floor] 6:30 a.m. - 5:00 p.m.

    • Registration Desk

      [Registration Desk A&B, 4th floor] 6:30 a.m. - 5:30 p.m.

  • 7:00 a.m.

    • Business meeting - all members welcome

      Tribute to Dale G. Johnson - Katie W. Russell, MD

      [Salons A-F] 7:00 a.m. - 8:15 a.m.

  • 8:00 a.m.

    • Companion Hospitality Suite

      [Atrium, 3rd Floor] 8:00 a.m. - 10:00 a.m.

    • Exhibit Hall Open

      [Exhibit Hall, 3rd FL] 8:00 a.m. - 2:00 p.m.

    • Poster Viewing

      [Exhibit Hall, 3rd FL] 8:00 a.m. - 2:00 p.m.

  • 8:15 a.m.

    • JPS TEC Talks (Top Educational Content) 
      Moderators: Craig Lillehei, MD; Charles Snyder, MD

      Antibiotic Stewardship - Shawn Rangel, MD                        
      Fertility Preservation - Erin Rowell, MD                              
      Pediatric Cervical Spine Management - Aaron Jensen, MD                           
      Surviving Sepsis - Samir Gadepalli, MD                    
       
      Tribute to Judson Randolph - Mikael Petrosyan, MD; Philip C. Guzzetta, Jr., MD

      [Salons A-F] 8:15 a.m. - 9:30 a.m.

  • 9:30 a.m.

    • Refreshment Break

      [Exhibit Hall] 9:30 a.m. -10:15 a.m.

  • 10:15 a.m.

    • Plenary Scientific Session 1
      Moderators: Erin Rowell, MD; Joseph Vacanti, MD

      2018 Foundation Scholar - Catherine Hunter, MD
      Defining the Role of ROCK in Necrotizing Enterocolitis

      Tribute to Thomas V. Santulli - Brian T. Craig, MD

      [Salons A-F] 10:15 a.m. - 11:30 a.m.

  • 11:30 a.m.

    • PED Talks – Pediatric surgery, Education, Disruption: #1 Artificial Intelligence
      Michael Muelly, MD

      Moderator - James D. Geiger, MD

      Tribute to Robert  J. Izant, Jr. - Cory  N. Criss, MD.


       

      [Salons A-F] 11:30 a.m. - 12:00 p.m.

  • 12:00 p.m.

    • Lunch Pick-up

      [ Grand Ballroom A-F Foyer, 4th floor] 12:00 p.m. - 12:30 p.m.

  • 12:30 p.m.

    • Roundtable and Lunch - History of APSA and North American Pediatric Surgery

      Moderators: Diana L. Farmer, MD; Kristen A. Zeller, MD; Don Nakayama, MD

      Panel: Alberto Pena, MD; Kathryn Anderson, MD; Dick Ellis, MD; Lucian Leape, MD; Arnold Coran, MD.

      Tribute to M. Judah Folkman - Kristen A. Zeller, MD

       

      [Salons A-F] 12:30 p.m. - 1:45 p.m.

  • 1:45 p.m.

    • Refreshment Break

      [Exhibit Hall] 1:45 p.m. - 2:15 p.m.

  • 2:15 p.m.

    • Case Debates and Controversies: Can't We Agree on Anything?
      Moderators: Mac Harmon, MD; Todd A. Ponsky, MD

      Tribute to Marc I. Rowe - Rachel Hanke, MD

      [Salons A-F] 2:15 p.m. - 3:15 p.m.

  • 3:15 p.m.

    • PED Talks – Pediatric surgery, Education, Disruption: #2 Building Dynamic Robots
      Marc Raibert, PhD

      Moderator: Thomas M. Krummel, MD

      Tribute to Arnold G. Coran - Marcus Jarboe, MD

      [Salons A-F] 3:15 p.m. - 3:45 p.m.

  • 4:00 p.m.

    • Advocacy 
      presented by the APSA Health Policy & Advocacy Committee

      Moderators: Marion C.W. Henry, MD; Kathryn D. Bass, MD

      Tribute to Barbara A. Barlow - J. Leslie Knod, MD

      [Salon G] 4:00 p.m. - 4:45 p.m.

    • Publication: Academic Pediatric Surgery in the Era of Social Media and Electronic Publication
      presented by the APSA Publications Committee and Social Media Subcommittee

      Moderators: Mary J. Edwards, MD; Todd A. Ponsky, MD

      An Editor’s Perspective on Authoring Manuscripts
      Whit Holcomb, III, MD

      Developing an Academic Portfolio in 2019
      Sundeep G. Keswani, MD

      The Digital Disruption of Academic Medicine: Paddle or Perish
      Todd A. Ponsky, MD

      Social Media 3.0: What is Your Twimpact Factor?
      Benedict C. Nwomeh, MD

      Tribute to Robert T. Soper - Maggie Westfal, MD; Numa P. Perez, Jr., MD
      Tribute to Edward A. Free - Alejandra M. Casar, MD

      [Salons H-J] 4:00 p.m. - 5:30 p.m.

    • Quality: What's in Your Quality and Safety Toolkit? APSA Gives You the Tools!
      presented by the APSA Surgical Quallity & Safety Committee 

      Moderators: Loren Berman, MD; Mehul V. Raval, MD

      Tribute to Lucian Leape - Danielle B. Cameron, MD
      Tribute to Timothy J. Campbell - Sanjay Krishnaswami, MD

      [Salons A-F] 4:00 p.m. - 5:30 p.m.

  • 4:45 PM

    • Global Pediatric Surgery
      presented by the APSA Global Pediatric Surgery Committee

      Moderators: J. Ted Gerstle, MD; Tamara Fitzgerald, MD

      Travel Fellow Recognition
      Santosh Mahalik, MD, All India Institute of Medical Sciences, Bhubaneswar, India
      Tunde Sholadoye, MD, Admadu Bello University Teaching Hospital, Kaduna, Nigeria


      Tribute to James A. O'Neill, Jr., MD - Erik N. Hansen, MD

      [Salon G] 4:45 p.m. - 5:30 p.m.

  • 5:30 p.m.

    • Residents Reception
      all residents, fellows and students welcome

      [Regis, 3rd floor] 5:30 p.m. - 6:30 p.m.

  • 6:00 p.m. - 7:00 p.m.

    • Global Pediatric Surgery Reception
      Informal gathering for individuals interested in pediatric surgery efforts in low and middle-income countries

      [TBD] 6:00 p.m. - 7:00 p.m.

  • 6:00 a.m.

    • Committee Meetings

      [View the Ancillary Meetings listing for specific rooms] 6:00 a.m. - 7:30 a.m.

    • Foundation Board Meeting

      [Regis, 3rd floor] 6:00 a.m. - 7:30 a.m.

  • 6:30 a.m.

    • Continental Breakfast

      [Exhibit Hall] 6:30 a.m. - 7:30 a.m.

    • Exhibit Hall Open

      [Exhibit Hall, 3rd FL] 6:30 a.m. - 11:00 a.m.

    • Poster Viewing

      [Exhibit Hall, 3rd FL] 6:30 a.m. - 11:00 a.m.

    • Speaker Ready Room Open

      [Orleans 4th floor] 6:30 a.m. - 4:00 p.m.

  • 7:00 a.m.

    • Artifacts/Twitter Fall

      [Registration Desk A&B, 4th floor] 7:00 a.m. - 2:00 p.m.

    • Registration Desk Open

      [Registration Desk A&B, 4th floor] 7:00 a.m. - 3:00 p.m.

  • 7:30 a.m.

    • Outcomes and Systematic Reviews
      Presented by the Surgical Outcomes and Evidence-based Practice Committee

      Moderator: Adam B. Goldin, MD

      Tribute to W. Hardy Hendren - Brendan P. Lovasik, MD

      [Salons A-F] 7:30 a.m. - 8:30 a.m.

  • 8:00 a.m.

    • Companion Hospitality Suite 

      [Atrium, 3rd Floor] 8:00 a.m. - 10:00 a.m.

  • 8:45 a.m.

    • Oncology
      presented by the APSA Cancer Committee 

      Moderators: Roshni A. Dasgupta, MD; Peter F. Ehrlich, MD

      Tribute to H. Biemann Othersen - Elisabeth T. Tracy, MD; Christa N. Grant, MD

      [Salons A-F] 8:45 a.m. - 9:45 a.m.

    • Trauma
      presented by the APSA Trauma Committee 

      Moderators: John K. Petty, MD; Jeffrey S. Upperman, MD

      Tribute to Peter K. Kottmeier - Robert T. Russell, MD

      [Salon G] 8:45 a.m. - 9:45 a.m.

    • Practice: Getting Paid For Your Value - How to Get What You Are Worth in our Current Treacherous Environment
      presented by the APSA Practice Committee

      Moderators: Barry M. Newman, MD; John C. Bleacher, MD

      Tribute to Dick G. Ellis - Chip Uffman, MD

      [Salons H-J] 8:45 a.m. - 9:45 a.m.

  • 9:45 a.m.

    • Refreshment Break 

      [Exhibit Hall] 9:45 a.m. - 10:15 a.m.

  • 10:15 a.m.

    • Critical Care
      presented by the APSA Surgical Critical Care Committee 

      Moderators: Samir K. Gadepalli, MD; Alexander Feliz, MD

      Tribute to Arvin I. Philippart - Mary K. Arbuthnot, MD; Natalie A. Drucker, MD

      [Salon G] 10:15 a.m. - 11:15 a.m.

    • Opioid Reduction: The Opioid Crisis and Our Role to Affect Change
      Presented by the Opioid Reduction Special Interest Group 

      Moderators: Mehul V. Raval, MD; Lorraine Kelley-Quon, MD; Kurt F. Heiss, MD

      Empowering Pediatric Surgeons to Combat the Opioid Epidemic Using Evidence-Based Strategies
      Kurt F. Heiss, MD

      Tribute to Robert  G. Allen - Erica Hodgman, MD
       

      [Salons H-J] 10:15 a.m. - 11:15 a.m.

    • Fetal Diagnosis and Treatment
      presented by the APSA Fetal Diagnosis & Treatment Committee
      Moderators: Shinjiro Hirose, MD; Rony Marwan, MD

      History of Fetal Surgery - Diana L. Farmer, MD

      Abstract Presentations

      Tribute to Alfred A. de Lorimier - Niti Shahi, MD; Laura Galganski, MD

      [Salons A-F] 10:15 a.m. - 11:15 a.m.

  • 11:00 a.m.

    • Exhibit Dismantle

      [Exhibit Hall, 3rd FL] 11:00 a.m.

    • Poster Dismantle

      [Exhibit Hall, 3rd FL] 11:00 a.m.

  • 11:30 a.m.

    • Jay and Margie Grosfeld Presidential Symposium 
      Moderator: Ronald B. Hirschl, MD

      Swords and Shields: A Discussion of Power, Privilege and Opportunity - Adam J. Foss, Esq;

      Neighborhoods and the Social Determinants of Health: The Perfect Storm - Victor Garcia, MD 

      Erika Newman, MD 

      Tribute to Jay Grosfeld - Alan P. Ladd, MD
      Tribute to Louise Schnaufer - Ronald B. Hirschl, MD

      [Salons A-F] 11:30 a.m. - 1:30 p.m.

  • 2:00 p.m.

    • JFK Library Tour
      Spend the afternoon exploring the historic presidential library and museum
      advance ticket purchase required
       
       

      2:00 p.m. - 5:30 p.m.

  • 5:45 p.m.

    • JPS Reception
      by invitation

      [Simmons, 3rd floor] 5:45 p.m. - 7:00 p.m.

  • 6:00 a.m.

    • Committee Meetings

      [View the Ancillary Meetings listing for specific rooms] 6:00 a.m. - 7:00 a.m.

    • Continental Breakfast

      [Grand Ballroom Foyer, 4th floor] 6:00 a.m. - 7:00 a.m.

    • Nursing Mothers Room

      [Boston University, 3rd Floor] 6:00 a.m. - 8:00 p.m.

    • Speaker Ready Room

      [Orleans 4th floor] 6:00 a.m. - 4:00 p.m.

  • 7:00 a.m.

    • Plenary Scientific Session 2
      Moderators: Kathleen van Leeuwen, MD; Ronald B. Hirschl, MD

      2018 Foundation Scholar -  Amar Nijagal, MD
      Fetal Mechanisms of Liver and Bile Duct Repair: A Link to the Prenatal Origins of Biliary Atresia

      Tribute to J. Alex Haller, Jr. - Seth D. Goldstein, MD
      Tribute to James L. Talbert - Kevin Johnson, MD

      [Salon A-F] 7:00 a.m. - 8:15 a.m.

    • Artifacts/Twitter Fall

      [Registration Desk A&B, 4th floor] 7:00 a.m. - 4:00 p.m.

    • Registration Desk Open

      [Registration Desk A&B, 4th floor] 7:00 a.m. - 4:00 p.m.

  • 8:00 a.m.

    • Companion Hospitality Suite

      [Atrium, 3rd Floor] 8:00 a.m. - 10:00 a.m.

  • 8:30 a.m.

    • New Technology
      presented by the APSA New Technology Committee 

      Moderators: Sean J. Barnett, MD; Nam Ngueyn, MD

      Tribute to David Tapper - Robert Sawin, MD

      [Salons H-J] 8:30 a.m. - 9:30 a.m.

    • Research: Necrotizing Enterocolitis
      presented by the APSA Research Committee

      Moderators: David J. Hackam, MD; Agostino Pierro, MD

      Tribute to Julius Lister - David J. Hackam, MD

      [Salon G] 8:30 a.m. - 9:30 a.m.

    • Scientific Session 4: Practice, Education, Trauma 
      Moderators: David M. Notrica; MD; Erin M. Garvey, MD

      Tribute to Thomas  M. Holder - R. Michael Dorman, MD
      Tribute to Keith W. Ashcraft - Charlene Dekonenko, MD

      [Salons A-F] 8:30 a.m. - 9:30 a.m.

    • Companion Book Club

      [Atrium, 3rd Floor] 8:30 a.m.

  • 9:30 a.m.

    • Quick Shots 4: Basic Science, Trauma 
      Moderators: Richard A. Falcone, Jr., MD; Peter T. Yu, MD

      Tribute to Jens G. Rosenkrantz - Christina Feng, MD

      [Salon G] 9:00 a.m. - 10:30 a.m.

    • Quick Shots 5: Fetal Basic Science, Neonatal, Fetal Clinical 
      Moderators: KuoJen Tsao, MD; Pablo Laje, MD

      Tribute to Fred Arcari - KuoJen Tsao, MD; Pablo Laje, MD

      [Salons H-J] 9:30 a.m.- 10:30 a.m.

    • Quick Shots 6: Clinical, Education, Innovation 
      Moderators: Aaron M. Lipskar, MD; Kenneth C. Walters, MD

      Tribute to Alexander H. Bill - Yan Shi, MD

      [Salons A-F] 9:30 a.m. - 10:30 a.m.

  • 10:30 a.m.

    • Refreshment Break 

      [Grand Ballroom Foyer- 4th Floor] 10:30 a.m - 10:45 a.m.

  • 10:45 a.m.

    • Ethics
      presented by the APSA Ethics Committee 

      Moderators: Deborah S. Loeff, MD; Patrick J. Javid, MD

      Tribute to Aviva L. Katz - Mindy B. Statter, MD
      Tribute to John Raffensperger  - Marko Rojnica, MD

      [Salons A-F] 10:45 a.m. - 11:30 a.m.

    • Industry Symposium: Innovations for Hope – Emerging Technologies in Tissue Engineering & Regenerative Medicine
      presented by Biostage 

      Moderator: Karen A. Diefenbach, MD

      [Salons H-J] 10:45 a.m. - 11:30 a.m.

    • Social Determinants of Health Workshop
      APSA Can Do More - Broadening Our Approaches to Bringing Health and Prosperity to All Children


      Adam J. Foss, Esq; Marion C.W. Henry, MD MPH; Victor Garcia, MD; John K. Petty, MD

      Tribute: Harvey E. Beardmore - Emil G.S. Sherif, MD

      [Salon G] 10:45 a.m. - 12:15 p.m.

  • 11:30 a.m.

    • Education: Understanding the ABCs on the MOCs and How the APSA Education Library Can Keep You in the Know 
      presented by the APSA Education Committee

      Moderators: Steven L. Lee, MD; Eunice Y. Huang, MD

      Tribute to Edward S. Tank - Julia S. Shelton, MD; Laura E. Hollinger, MD; Romeo C. Ignacio, Jr.; MD; Brian A. Jones, MD

      [Salons A-F] 11:30 a.m. - 12:15 p.m.

    • Childhood Obesity
      presented by the APSA Childhood Obesity Committee

      Moderators: Joy Collins, MD; Mark L. Wulkan, MD

      Tribute to Frank G. DeLuca - Charlotte Kvasnovsky, MD

      [Salons H-J] 11:30 a.m. - 12:15 p.m.

  • 12:15 p.m.

    • Lunch Pick-up

      [Grand Ballroom Foyer, 4th floor] 12:15 p.m. - 12:45 p.m.

  • 12:45 p.m.

    • Future of APSA: Future of Research, Education and Clinical Surgery
      Moderator: Roshni A. Dasgupta, MD
      Speakers: Jo Shapiro, MD; Katherine J. Deans, MD; Michael A. Helmrath, MD; James K. Wall, MD

      Tribute to R. Peter Altman - Steven Stylianos, MD

      [Salons A-F] 12:45 p.m. - 2:00 p.m.

  • 2:00 p.m.

    • Break 

      2:00 p.m. - 2:15 p.m.

  • 2:15 p.m.

    • Robert E. Gross Debate
      Moderator: Jacob C. Langer, MD
      Speakers: Daniel J. Ostlie, MD; Douglas C. Barnhart, MD; Andrea A. Hayes-Jordan, MD; Cathy A.  Burnweit, MD.

      Tributes to Robert E. Gross, Robert M. Filler - Priscilla Chiu, MD

      [Salons A-F] 2:15 p.m. - 3:20 p.m.

  • 3:20 p.m.

    • Research Awards Presentation
      Winners of the Folkman, Innovation, Quality Safety and Value in Surgery and Quick Shots awards will be announced.

      [Salon A-F] 3:20 p.m. - 3:30 p.m.

  • 3:30 p.m.

    • PED Talk - Pediatric surgery, Education, Disruption: #3 Gun Violence as a Public Health Issue
      Joseph V. Sakran, MD

      Moderator: Marion C.W. Henry, MD

      Tribute to Jessie L. Ternberg - Emily J. Onufer, MD

      [Salons A-F] 3:30 p.m. - 4:00 p.m.

  • 4:00 p.m.

    • Free Time

      4:00 p.m. - 6:00 p.m.

  • 6:00 p.m.

    • President's Reception

      Tribute to E. Thomas Boles, Jr. - Rita D. Shelby, MD

      [Grand Ballroom Foyer, 4th floor] 6:00 p.m. - 7:00 p.m.

  • 7:00 p.m.

    • President's Banquet

      Award Presentations: Humanitarian, Distinguished Service, Gross Excellence
      Introduction of New President, Joseph P. Vacanti, MD

      Tribute to Benjy Brooks - Mary L. Brandt, MD
      Tribute to William E. Ladd - Don Nakayama, MD

      [Salons A-F] 7:15 p.m. - 11:00 p.m.

  • 11:00 p.m.

    • Meeting Concludes

      10:00 p.m.

    • AAP Delivery of Surgical Care Committee

      5/20 6:00 p.m. -7:00 p.m. Room [Brandeis, 3rd FL ]

    • AAP Education Committee 

      5/20 6:30 p.m. - 7:30 p.m. Room [Falmouth, 4th FL ]

    • Anniversary/History ad hoc Committee

      5/19 7:00 a.m. - 8:00 a.m. Room [Simmons, 3rd FL ]

    • Benjy Brooks Committee 

      5/19 8:00 a.m. - 9:00 a.m. Room [Falmouth, 4th FL ]

    • Bethany Kids Reception 

      5/21 5:00 p.m. - 6:30 p.m. Room [Suffolk, 3rd FL]

    • Board of Directors Meeting

      5/18 7:00 a.m. - 5:00 p.m. Room [Regis, 3rd FL]

    • Foundation Board Meeting

      5/21 6:00 a.m. - 7:30 a.m. Room [Regis, 3rd floor]

    • Benjy Brooks Society Brunch and Meeting
      must present ticket for entry

      5/19 9:00 a.m. - 11:00 a.m. Room [Grand Ballroom H-J, 4th floor]

    • Cancer Committee

      5/20 6:00 a.m. - 7:00 a.m. Room [Brandeis, 3rd FL ]

    • Childhood Obesity Committee 

      5/22 6:00 a.m. -7:00 a.m. Room [MIT, 3rd FL ]

    • COG PSORC 

      5/21 5:00 p.m. - 6:00 p.m. Room [Northeastern, 3rd FL ]

    • Diversity, Equity and Inclusion Committee

      5/19 7:00 a.m. - 8:00 a.m. Room [Provincetown, 4th FL ]

    • Education Committee 

      5/19 7:00 a.m. - 8:00 a.m Room [Suffolk, 3rd FL ]

    • Ethics Committee

      5/21 6:00 a.m. - 7:30 a.m. Room [Northeastern, 3rd FL ]

    • Fetal Diagnosis and Treatment Committee

      5/20 6:00 a.m. - 7:00 a.m. Room [Regis, 3rd FL ]

    • Florida Association of Pediatric Surgeons 

      5/21 2:00 p.m. - 3:00 p.m. Room [Regis, 3rd FL ]

    • Global Pediatric Surgery Committee 

      5/20 6:00 a.m. - 7:00 a.m. Room [Simmons, 3rd FL ]

    • Health Policy and Advocacy Committee

      5/20 6:00 a.m. - 7:00 a.m. Room [MIT, 3rd FL ]

    • Hirschsprung Disease Interest Group

      5/21 6:00 a.m. -7:00 a.m. Room [Simmons, 3rd FL ]

    • IBD Interest Group 

      5/20 6:30 p.m. -7:30 p.m. Room [Wellesley, 3rd FL]

    • Industry and Institutional Advisory Committee 

      5/21 6:30 a.m. -7:30 a.m. Room [Wellesley, 3rd FL]

    • Informatics and Telemedicine Committee 

      5/20 6:00 a.m. -7:00 a.m. Room [Northeastern, 3rd FL ]

    • JPS Reception
      (by invitation)

      5/21 5:45 p.m. - 7:00 p.m. Room [Simmons, 3rd FL]

    • Membership and Credentials Committee 

      5/19 8:00 a.m. - 9:00 a.m. Room [Wellesley, 3rd FL]

    • New Technology Committee

      5/22 6:00 a.m. - 7:00 a.m. Room [Simmons, 3rd FL ]

    • Opioid Guidelines Group

      5/17 11:00 a.m. - 5:00 p.m. Room [Nantucket, 4th FL ]

    • Opioid Guidelines Group

      5/18 8:00 a.m. - 5:00 p.m. Room [Nantucket, 4th FL ]

    • Opioid SIG

      5/19 8:00 a.m. - 9:00 a.m. Room [Provincetown, 4th FL ]

    • Outcomes and Evidence-Based Practice Committee 

      5/19 8:00 a.m. - 9:00 a.m. Room [Northeastern, 3rd FL ]

    • Pediatric Surgery Board (PSB) 

      5/19 7:00 a.m. - 12:00 p.m. Room [MIT, 3rd FL ]

    • Practice Committee 

      5/21 6:00 a.m. - 7:30 a.m. Room [Suffolk, 3rd FL]

    • Professional Development Committee 

      5/20 6:00 a.m. -7:00 a.m. Room [Wellesley, 3rd FL]

    • Program Committee 

      5/19 8:00 a.m. - 9:00 a.m. Room [Regis, 3rd FL ]

    • Program Directors Meeting

      5/18 2:30 p.m. - 6:30 p.m. Room [Grand Ballroom H-J, 4th floor]

    • Publications Committee Meeting
      dinner will be served. 

      5/18 6:30 p.m. - 10:00 p.m. Room [Regis, 3rd floor]

    • Residents Reception 

      5/20 5:30 p.m. - 6:30 p.m. Room [Regis, 3rd FL ]

    • Surgical Crtical Care Committee 

      5/19 8:00 a.m. - 9:00 a.m. Room [Brandeis, 3rd FL ]

    • Surgical Quality and Safety Committee 

      5/21 6:30 a.m. - 7:30 a.m. Room [Brandeis, 3rd FL ]

    • Trauma Committee

      5/19 8:00 a.m. - 9:00 a.m. Room [Tufts, 3rd FL ]

    • Wellness Task Force 

      5/22 4:00 p.m. - 6:00 p.m. Room [Regis, 3rd FL ]

    • Workforce Committee 

      5/19 7:00 a.m. - 8:00 a.m. Room [Nantucket, 4th FL ]

    • ​Pediatric Surgical Research Collaborative (PEDSRC)

      5/22 6:00 a.m. - 7:00 a.m. Room [Brandeis, 3rd FL ]